Stiskni enter nebo vyhledávání zruš pomocí tlačítka esc.

Proč se vývoji aplikací na platformě Java vyvarovat
  2

Proč se vývoji aplikací na platformě Java vyvarovat

Java má na můj vkus velké problémy s použitím pro běžné uživatele.

Rozhodl jsem se napsat pár slov k platformě Java, přestože nejsem žádný programátor a nerozumím některým myšlenkovým pochodům programátora a jeho vyvíjené aplikaci. Problém, kterému se chci krátce věnovat, se jmenuje platforma Java.

S touto platformou se setkávám denně a je pozoruhodné, jak je Java rozšířená. Připomenu klasické používání Javy například v internetovém bankovnictví, v účetních programech nebo při používání speciálních programů postavených na této platformě.

Už od začátku píši negativně, avšak má to svůj důvod, protože mi Java doslova komplikuje život. Java je od začátku určená spíše pro serverové aplikace, často se však přenáší využití na běžného uživatele na PC, který používá specifické aplikace. To je ale právě ta krizová chvíle. Java je v neustálém vývoji. Probíhají různé aktualizace a zejména kvůli bezpečnosti společnosti, jako jsou banky nebo státní instituce, často velice rychle přestávají staré verze podporovat. Aktualizace Javy je samozřejmě jednoduchou záležitostí, ale i pro mě je docela náročné ji často aktualizovat a když se vyskytnou problémy, běžný uživatel si nemusí poradit. Například, když účetní nemůže včas odevzdat výpis mezd pro Správu sociálního zabezpečení nebo když se nemůžete včas dostat do banky a zadat důležité platby, které nepočkají. Stručně řečeno, Java má na můj vkus velké problémy s použitím pro běžné uživatele.

Vývoj aplikací v Javě

A v negativech můžu pokračovat. Zmínil jsem pravidelnou aktualizaci Javy, což je na první pohled příjemné, pro vývoj aplikací už ale méně. Představte si, že vyvíjíte program v Javě 6 a v dalším roce vyjde Java 7 a 8. Samozřejmě je nutné udělat úpravy v aplikaci tak, aby bylo možné pohodlně používat aplikaci i nadále. Nicméně Java v dalších verzích začne upozorňovat na používání různých funkcí a nástrojů a začne je negarantovat v dalších verzích. V tu chvíli musíte začít přemýšlet nad budoucností vašeho programu, ať už jste investor nebo přímo programátor.

Jaká je budoucnost Javy?

Závěrem této tématiky bych jen uvedl zajímavost, kterou jsem postřehl u internetového bankovnictví Komerční banky. Vzhledem k tomu, že jejich přihlášení ještě do nedávna fungovalo pomocí Javy, rozhodli se pro radikální změnu, a to pro její zrušení. Je zřejmé, že banku k tomuto kroku vedlo velké množství klientů, kteří si nedokázali poradit s přihlášením.

A jaký máte názor vy na používání Javy, ať už jako běžný uživatel nebo programátor :) ?

Vložit názor k článku: Proč se vývoji aplikací na platformě Java vyvarovat

Nápověda k heslu: Kolik je 3+6 (napište slovy).