Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí...

Marek Wiener 18 / 12 / 2022

Hodnocení: 0 ×
 • Podcast
 • 0:00
 • --:--

Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí...

Ohlédnutí za náročným rokem 2022

Jak už bývá závěrem roku zvykem, nastal čas si trochu zabilancovat. Ten letošní hodnotím velice střízlivě, a proto nečekejte kdovíjaké pozitivní ohlédnutí. I když na jednu stranu můžu se vztyčenou hlavou mluvit o určitém růstu svých klientů, druhá polovina roku byla velmi těžká. K tomu se přidaly i další záležitosti týkající se firmy a optimalizace nákladů.

Začnu ale pěkně popořádku. Rok 2022 byl, tak jako jinde, poznamenán válečným konfliktem na Ukrajině a samozřejmě i postcovidovými dopady, a to zejména z hlediska inflace. S klienty jsme tak z počátku řešili hlavně výpadky důležitých surovin, případně rovnou celých produktů, a také zdražování. Našim cílem bylo udržení obratu, nicméně růst cen a šetření se obecně podepsalo na poklesu objednávek.

V hlavní roli úspory

Jak už jsem zmínil, inflace letos řádila o sto šest, musel jsem tak proto začít řešit náklady firmy. Ty jsem však nesnižoval na pracovních silách, ale spíš se dotkly různých externích nástrojů a na podzim došlo i na stěhování kanceláře. Od listopadu nás totiž najdete v Business parku Vlněna v samotném centru Brna. I když to tak nevypadá, skutečně jsme ušetřili a navíc jsme si polepšili v očích klientů, protože nyní působíme v krásných moderních prostorách.

Ustrnutí & pokles

Rok 2022 v číslech je spíš neutrální, co se týká našich klientů – obecně bych to vyjádřil výrazy stagnace a udržení obratu. V některých případech naštěstí dál rosteme, což nás motivuje, protože, jak jsem už zmínil, druhá polovina roku a nástup vánoční sezóny je citelně slabší než v předchozích letech. Po stránce poptávek se letošek těžko vyhodnocuje, rozhodně se ale bavíme o velkém meziročním propadu. Na různých místech nyní zjišťuji informace, jaký je celkový stav v našem oboru, ale zatím nemám jednoznačné odpovědi.

Pro Dobrou věc

Teď je třeba vnést trochu dobré nálady do toho článku. Ani letos jsme nevynechali účast na projektu Pro dobrou věc, přičemž tentokrát jsme pomohli malé Beátě z Brna, které jsme věnovali příspěvek na pořízení skládacího a rehabilitačního kočárku PIPER Comfort. Naše pomoc šla opět tam, kde je potřeba, a za to jsme moc rádi.

Sečteno, podtrženo, jak tedy vidíte, tento rok celkově hodnotím poněkud odměřeně. Rozumím, že situace, které se ve světě udály, měly obrovský vliv, a že je potřeba čas k zotavení, proto i následující rok vidím podobně. Konkrétně si chceme udržet mírný růst tržeb a pohlídat si nákladovost projektů. Přeji vám klidné a pohodové Vánoce, do nového roku hodně zdraví a ať se nám všem ve „dvacettrojce“ dobře daří.

Blog o online marketingu

Speciální promo kódy Google Ads


Získejte dotaci 25 000 Kč na kampaně v Google Ads. Napište mi.

Chci promo kód

Vložte názor k článku: Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí...

Zpráva je povinná

Jméno je povinné

Heslo je povinné nebo se neshoduje

Děkuji za názor. Vaši reakci si brzo přečtu!

A protože si cením, že jste věnovali svůj čas napsáním komentáře připravil jsem pro vás malý dárek. Stáhněte si můj E-BOOK:

Inspirace pro Facebook 2020 (PDF)

Komentáře

Další témata nebo články by vás mohly také zajímat:

 • Allegro a Kaufland. Co očekávat od nových marketplaces?

  Allegro a Kaufland. Co očekávat od nových marketplaces?

  Další kousek do skládačky ve světě online nákupů

  ZOBRAZIT
 • Jednorázové nastavení PPC reklam

  Jednorázové nastavení PPC reklam

  Aneb neuvážené chování ze strany klienta

  ZOBRAZIT
 • Co víme o PPC auditech (zdarma)

  Co víme o PPC auditech (zdarma)

  Výhodná služba, nebo ztracené know-how?

  ZOBRAZIT