28 / 06 / 2017
Mějte všeobecné obchodní podmínky právně správně
Několik tipů pro provozovatele e-shopů
Každý e-shop by měl mít uveřejněnou aktuální verzi všeobecných obchodních podmínek (VOP), pokud nechce mít problémy s Českou obchodní inspekcí (ČOI). V roce 2014 totiž vyšel nový občanský zákoník a nutno říci, že ne všechny české e-shopy se se změnami ve VOP vypořádaly. Rád bych vám tedy v tomto článku nastínil ty nejzásadnější body, které byste měli prověřit a případně aktualizovat.
- Mezi nejčastější požadavky od ČOI patří např. uvedení vzorových formulářů pro podání odstoupení od smlouvy nebo vzorový formulář s ponaučením o možnosti odstoupení od smlouvy.
- Je správné uveřejnit informaci týkající se práv z vadného plnění za zboží – doporučuji uvést i v případě, že poskytujete služby či jiné nehmotné věci k prodeji.
- Dle nového občanského zákoníku je také potřeba informovat zákazníka o možnosti mimosoudního řešení sporů z kupní smlouvy.
„ČOIka“ to s námi myslí dobře
Berte v úvahu, že Česká obchodní inspekce vám nechce házet klacky pod nohy a vlastně plní funkci jakýchsi rodičů, kteří to s vámi myslí dobře. Na českém trhu je totiž opravdu velké množství e-shopů, a proto je třeba, aby vše plulo v mezích zákonů a ochráněn byl jak provozovatel obchodu, tak i zákazníci. Nepřesné či nepřehledné VOP často mohou vypovídat o tom, jak (ne)férový přístup e-shop má.
Sdílet článek na
Vložte názor k článku: Mějte všeobecné obchodní podmínky právně správně
A protože si cením, že jste věnovali svůj čas napsáním komentáře připravil jsem pro vás malý dárek. Stáhněte si můj E-BOOK:
Inspirace pro Facebook 2020 (PDF)
Komentáře
Kos, dotaz na všeobecné obchodní podmínky - vzor 03.07.2017 09:58
Dobrý den, existuje někde nějaký vzor všeobecných obchodních podmínek?
Marek – online marketing specialista 16.03.2019 09:21
Určitě ano, najdete v článku u mě na blogu :-)